Pogrzeby
Śmierć bliskich zawsze jest wydarzeniem wstrząsającym i trudnym. W takich chwilach trudno o wszystkim pamiętać i ciężko jest nie działać w wielkich emocjach. Dlatego parę przypomnienia o tych istotnych sprawach formalnych, ale również kilka słów o pogrzebie chrześcijańskim.
Dla spełnienia formalnych wymogów pogrzebu chrześciajńskiego zmarły powinien być naszym parafianinem. Jeżeli tak nie jest, a pogrzeb według woli zmarłego lub rodziny ma się odbyć w naszej parafii potrzebne jest zezwolenie proboszcza miejca zamieszkania zmarłego na odprawienie ceremonii pogrzebowej.
Należy przy ustalaniu daty i godziny pogrzebu, przynieść ze sobą kartę i akt zgonu (bywa, że karta zgonu jest już pozostawiona w Urzędzie Stanu Cywilnego, wtedy oczywiście tylko akt zgonu). W trakcie przyjmowania zgłoszenia pogrzebu, duszpasterz zanotuje w kartotece parafialnej oraz księdze zmarłych fakt śmierci parafianina.
Co do form pogrzebu warto wiedzieć, że składa się on z trzech części:
- w kaplicy cmentarnej,
- mszy św. (może odbyć się w innym czasie i miejscu),
- modlitwa nad grobem.
Te trzy części mogą być ze względu na okoliczności zmienione. Na przykład Msza św. odprawiana bez obecności zwłok w innym czasie lub miejscu, wtedy po pierwszej stacji następuje trzecia - i jest to normalna forma pogrzebu chrześcijańskiego w Kościele katolickim.
Z różnych powodów proponuje się tą zwykłą formę pogrzebu np. gdy ktoś ewidentnie nie chodził do kościoła, nie tyle z powodu choroby, ile zwykłej niechęci. Zgodnie zatem z życzeniem wyrażonym przez zmarłego - przez całe jego życie przez postawę, a nie zgodnie z życzeniem rodziny, Msza św. proponowana jest w innym czasie. W takim wypadku uroczysta forma pogrzebu wynikała by raczej z formalizmu i rytualizmu niż z prawdziwej pobożności.